V času, ko nas na vrtovih razvajajo dalije, je še kako prisotna misel na pomlad. A tudi na jesen. Izbira čebulic pomladi cvetočih cvetlic je ponovno izjemna, nabor sort pa skoraj neskončen. In pri vseh teh lepotah včasih pozabimo, da so tukaj tudi drobni, a nič manj lepi cvetovi jesenskega žafrana, katerih čebulice sadimo (da zacvetijo še to sezono) med prvimi, v septembru in oktobru.
In kaj je tisto, najlepše - s cvetovi bomo nagrajeni že novembra in decembra.
Čebulice sadimo na prosto ali v lonce, sami smo za prikaz tokrat izbrali sajenje v lonce.
POSTOPEK SAJENJA - TAKO PREPROSTO JE
1.
Izberemo želen lonec. V kolikor izberemo že uporabljen lonec, tega predhodno dobro očistimo.
Vzamemo kvaliteten substrat ter z njim zapolnimo lonec do dobre polovice.
2.
Čebulice enakomerno, lahko tudi nekoliko gosteje, razporedimo po površini. Poganjek (koničast del čebulice) je obrnjen navzgor. Čebulice nato rahlo "potisnemo" v substrat.
3.
Zapolnimo z dodatnim slojem substrata. Dobro zalijemo ter pripravljeno zasaditev postavimo na prosto - na sončno in nekoliko zavetno mesto.
Da podkrepimo vso lepoto:
Tukaj so utrinki iz lanske sezone, ko smo 4. oktobra v lončke posadili čebulice.
S cvetovi nas je skoraj mesec po tem kot prvi razvajal podlesek Waterlily (5. novembra), skoraj mesec za tem, 9. decembra pa smo ob sončnih dneh uživali v cvetovih žafrana Speciosus.
SAJENJE NA PROSTO
V kolikor sadite na prosto, je dobro upoštevati sledeče: Kot že omenjeno, za cvetenje v prvem letu čebulice sadimo v drugi polovici septembra ter oktobra. Sadimo v dobro odcedna tla, na sončne dele gredic, v razmaku 5-10 cm in globino 3x velikosti čebulice.
NEGA PO CVETENJU
Podobno kot pri pomladnih čebulnicah, tudi pri jesenskem žafranu počakamo, da po cvetenju listi porumenijo in se posušijo, šele nato jih odstranimo. S tem si bomo zagotovili cvetenje tudi naslednje sezone.
Žafrani so tudi popolnoma odporni na zmrzal, zato cvetove ni potrebno dodatno zaščititi.
Ponudbo čebulic jesenskih cvetov - različnih sort žafranov ter podleska najdete tukaj.