Visoke temperature nam tako ali drugače polnijo to poletje, previsoke pa vsekakor predstavljajo izziv za še tako izkušene vrtičkarje. Že v prejšnjih sezonah smo velikokrat poudarjali pomen rednega zalivanja dalij.
Izzive v vročem poletju marsi kdaj izpostavimo, tudi ko nas pomladi, pred nakupom gomoljčkov, povprašate za nasvet o oskrbi in zahtevnosti dalij. Hkrati pa velikokrat poudarimo tudi, da pravo lepoto dalij opazimo šele jeseni. Ko ni več poletne pripeke, ko so temperature prijetnejše in po izkušnjah izpred zadnjih let tudi padavine "optimalnejše". Takrat, nekje v drugi polovici septembra, nastopi njihov pravi čas, in tudi naše "olajšanje", saj v tem času navadno ne potrebujejo praktično nobene dodatne oskrbe. Ker pa nas do takrat loči dober mesec in so za in pred nami nadpovprečno vroči dnevi, dodamo nekaj nasvetov za zalivanje:
NASVETI ZA ZALIVANJE
- Splošno velja napotek, da zalivamo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer in nič drugače ne velja tudi za “odrasle”, cvetoče sadike dalij.
- Dalije ob zmernih poletnih temperaturah ne potrebujejo obilnega zalivanja, priporočeno je zalivanje 1-3x na teden.
V VROČIH POLETNIH DNEH
V vročih poletnih dneh, ko temperature več dni zaporedoma segajo preko 30 stopinj Celzija, pa priporočamo naslednje:
- ob vročih dneh zalivamo pogosteje (v kolikor se je zemlja okrog rastline skoraj popolnoma izsušila zalivamo vsak dan).
- uporabimo prednosti kapljičnega namakalnega sistema:
• Zalivanje je bolj optimalno in “ciljno” : Rastline hidriramo postopoma in neposredno na mesto rasti (gomolji, korenine). Zalivanje s curkom iz zalivalne cevi sicer lahko doprinese dovolj hidracije, a kapljice vode, ki ostanejo na listih lahko ob močnejšem soncu pustijo poškodbe na listih rastline.
• Prihranimo čas
• Varčujemo s količino porabljene vode (voda ne odteka, prav tako je dosti manj izhlapi).
Z veseljem smo vedno na voljo za nasvete, vprašanja.
Skupaj nam je še lepše in upamo, da vas vroči poletni dnevi kljub vsemu razvajajo v najboljši meri!